Tur Munzur, Eğin Tunceli Harput - Anadolunun Kalbi - Anadolu

Farklı paketlerle seyahat paketleri için rezervasyon yaptırın

Tur Munzur, Eğin Tunceli Harput - Anadolunun Kalbi

Tur Kemaliye ve Munzur’a

(Anadolu’nun kalbine)

Egin, Ovacık Dersim, Harput

11 – 15 / 05 / 2023

kntro13a          4gün 3gece

KNLTur misafirlerine Özel ButikTur

 

Gün1: Istanbul – Elazığ – Keban – Arapgir – Kemaliye (170km) (ÖY AY) :

Günün erken saatlerinde, katılımcılar belirlenmiş noktalardan KanulaTur servis aracı ile alınıyor ve 06:40’daki TK2642 seferi ile Elazığ’a gitmek üzere İstanbul Havalimanı’na transferler sağlanıyor. Elazığ’a varışı 08:20’da.

Rehber ile buluşma ve gezi aracı’na yerleşme. Elazığ şehir panoramik gezisi sonrası tarihi kent Harput’a geçilir. Selçuklu ve beylikler döneminin önemli merkezlerinden Harput’da özgün Harput evleri, Arap Baba türbesi gezililerek tekrar yola çıkılır.

Elazığ’dan ayrılıp Keban’a gidiliyor, yolda ünlü ÇırÇır Şelalerinde öğle yemek molası ve sonrasında Keban Baraj Gölü seyir terasından, Fırat nehri üzerinde yapılmış, bölgenin iklimini değiştiren muhteşem eseri fotograflayıp yola devam ediliyor. Osmanlı döneminde gelip geçenlere yemek veren bir vakıf niteliğindeki (700 yıllık Hıdır Abdal Sultan türbe ve dergahı) bir köy olup, Kültür Bakanlığı’nın gözetimindeki köy müzesi örneği ile en temiz köy seçilen Ocak köyü ziyareti ve sonrasında Vali Recep Yazıcıoğlu’nun yaptırdığı roman ve filmlere konu olmuş köprü’de mola verip, yol güzergahımızdaki Yeşilyurt köyü ziyareti ve Eğin(Kemaliye). Konaklama oteline giriş ve dinlenme, serbest zaman.

Kemaliye merkezindeki otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Kemaliye’de.

 

Gün2: Kemaliye (K, ÖY, AY) :

Kahvaltı sonrasında, karakteristik yerleşim dokusu ve konut örnekleri ile bölgenin en iyi korunmuş köylerinden Apçağa ziyareti ve gezisi, Kırkgöz mesiresinde mola ve sonrasında yapımı 130 yıl süren ve 28 tünelden oluşan taş yolundan geçilerek Karanlık Kanyon'un içine doğru yolculuk’da, kendimizi yaban hayatın içinde hissedeceğimiz gezi sonrasında Fırat nehrinde Karanlık Kanyon tekne gezisi ve Kemaliye’ye dönüş ve zamanın elverdiği ölçüde, Kemaliye kent merkezi programı, Taşdibi, Orta Camii, Seytali Parkı, Lökhane, Mani yolu, Medrese ve değirmen güzergahından Kemaliye yürüyüşü. Özgün konut örnekleri, kilise binasından düzenleme ile kazanılmış Kent Tarihi Müzesi de ziyaret edileceklerdendir.

Bölge ve Kemaliye türkülerinden canlı örnekler eşliğinde akşam yemeği ve sonrasında konaklama Kemaliye’de.

 

Gün3 – Kemaliye – Çemişgezek – Hozat – Munzur Gözeleri – Ovacık – Munzur Vadisi Milli Parkı - Tunceli (270km) (K. ÖY AY):

erken kahvaltı sonrasında, otelden çıkış yapılıyor ve yine yoğun bir güne başlamak için aracımızla yola çıkıyoruz. Vali Recep Yazıcıoğlu köprüsü ile Fırat’ın öteki yakasına geçiyor ve Çemişgezek üzerinden ilk durak Hozat olacaktır. Eski türk geleneklerinden kalma koçbaşlı mezar taşlarını gözlemlemek için mezarlık gezimiz var.

Yolumuza devam ediyor, Ovacık’dan geçerek bölgede, Aleviler için kutsal yerlerden olan, aynı zamanda mesire alanı olarak da bilinen 200-300 metrelik alanda buz gibi bir suyun çağıl çağıl yer yüzüne çıktığı, irili ufaklı şelaleri ile 40 göze, Munzur Gözelerinde durularak fotoğraf alma imkanı olacaktır. Munzur Çayı’nın kaynağını oluşturan bu gözeler, “Efsaneye göre ermiş bir çoban olan Munzur, elini öpmek isteyen ağadan kaçarken elindeki süt dökülür ve oralardan bu beyaz köpüklü sular akmaya başlar.” Girişindeki tezgahlardan nefis gözlemeler de yenebilecektir.

Öğleden sonra Ovacık’a dönülüyor. Ovacık’a hoş geldiniz, son yıllarda ekolojik tarımı, Türkiye’nin tek Komunist Belediye Başkanı, borçsuz belediyesi ile ünlü Ovacık’da Belediye ziyareti ile yetkililerden bilgi alınır, sohbet edilir. Dersim’in doğası en güzel ilçesi Ovacık’da çevre ve sosyolojik geziler ile kooperatif satış noktasından ekolojik tarım ürünleri alışverişi sonrası Tunceli’ye doğru tekrar yola çıkıyoruz.

Munzur deresi boyunca yolumuz üzerinde Munzur Vadisi milli parkı ve sonrasında da Halbori gözelerinde fotoğraf molaları verilir. Akşam üstü Tunceli’ye varış ve otel giriş işlemleri sonrasında serbest zaman.

Akşam yemeği ve konaklama Tunceli’de otelimizde.

 

Gün4 – Tunceli – Pertek – Harput Elazığ ve dönüş (K, ÖY, AY):

Otelde alınacak kahvaltı sonrasında Tunceli’yi tanımaya çıkıyoruz, yaya ve araç ile yapılacak şehir turumuzda, şehir gezilir ve Türkiye’nin en büyük cemevi ziyaret edilir, bölge kültürü ve sosyal yaşam ile ilgili bilgilendirilmeler ve öğle yemeği sonrasında Tunceli’den ayrılıyoruz. İstikamet Pertek. Fırat nehrinin sularından oluşmuş Keban baraj gölü kıyısındaki Pertek’de mola veriliyor ve 1572 yılına tarihlenmiş, özenli bir taş işçiliği olan Sungurbey Cami görüldükten sonra da, Harput’a geçmek için feribot’a gidiliyor. Pertek’in en önemli tarihi eseri, Mengüçoğulları dönemine kadar tanımlanan Pertek kalesini de, faribotla yanından geçerken fotoğraflayabileceğiz. Yaklaşık yarım saatilik bir feribot yolculuğu sonrası Harput’a hoşgeldiniz.

MÖ 20. yüzyıldan kalıntıların da bulunduğu, kalesi, camileri, kilisesi, buzluk mağarasıyla Harput, Elazığ'da bulunan bir antik kenttir, bugün bölgenin önemli bir turizm merkezidir. Gün bitiminde, bölge mutfağının lezzetlerinin sunulduğu bir restaurant’da akşam yemeğimizi alıyor ve gece yarısına yakın bir saatte Elazığ havaalanı yolunu tutuyoruz..

 

Gün5 – Elazığ – İstanbul :

Elazığ havaalanı’ndan 01:30’deki THY2645 seferi ile yaklaşık iki saatlik bir uçuş ile İstanbul’a dönülüyor. Varışta, havaalanında bekleyecek KanulaTur servis aracı, misafirler adreslerine en uygun lokasyonlara bırakılmak için hareket ediyor ve,

Tarih, kültür ve doğa ile iç içe bir gezi turunun ardından, yoğun tempolu bir programı geride bırakmış olmanın hazzı, tatlı yorgunluklar ve bir sonraki KanulaTur gezisine katılacak olabilmenin heyecanı ile tekrar buluşmak üzere ayrılıyoruz.

Bu geziye katılımınız sayesinde, el sanatlarımız yaşayacak; otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak; yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek; köylü pazarlarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı sağlayacak; herkes doğduğu yerde mutlu yaşayacaktır.

Yorum

Bize buradan tur görüşlerinizi ve yorumlarınızı gönderebilirsinizİki Kişilik Odada Kişi Başı

₺ 5750

Satın Al

Seyahat Bilgileri

  • Kalkış : Istanbul
  • Başlangıç: 11.05.2023
  • Bitiş: 15.05.2023
  • Kahvaltı / Akşam Yemeği

Paylaşın

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Sizi Arayalım

+90 212 588 46 60

Popüler Turlar

Tur Kastamonu Doğa Trekking

Tur Kastamonu Doğa Trekking

ÖNEMLİ BİLGİLER ve KOŞULLAR Ekstra Tur ve Etkinlik Detayları: Ekstra Tur Yoktur. CO..

Görüntüle
Tur Yukarı Mezopotamya Mardin Diyarbakır

Tur Yukarı Mezopotamya Mardin Diyarbakır

ÖNEMLİ NOTLAR Konaklama otelleri:           Diyarbakır, 1gece : 4* Mittaniye Regency ..

Görüntüle
Tur  İğneada, Longozlar, Dupnisa ve Bağlar

Tur İğneada, Longozlar, Dupnisa ve Bağlar

ÖNEMLİ NOTLAR CoviD önlemleri: -Seyahat başlangıcı öncesi araç dezenfekte edilir.  -Misafirlerde..

Görüntüle
Tur Munzur, Eğin Tunceli Harput - Anadolunun Kalbi

Tur Munzur, Eğin Tunceli Harput - Anadolunun Kalbi

NOTLAR Tur, COVİD-pandemi önlemleri dahilinde 10-12 katılımcı ile gerçekleştirilir. Tur programında yer alan ana unsur..

Görüntüle
Tur Doğu Karadeniz ve Yaylalar

Tur Doğu Karadeniz ve Yaylalar

ÖNEMLİ NOTLAR ve KATILIM KOŞULLARI *Tur programında yer alan ana unsurlar sabit kalmak koşulu ile, ülke şartları, ulaşım ve ö..

Görüntüle
Whatsapp Hemen Ara

30% OFF

Yurtdışı Turları

En Yakın Tur ve Fiyat için

İncele

42% OFF

Yurtiçi Turları

En Yakın Tur ve Fiyat için

İncele

Copyrights © 2020 Kanula Turizm. All Rights Reserved