Tur Munzur, Eğin Dersim Harput - Anadolunun Kalbi - Anadolu-Orta

Farklı paketlerle seyahat paketleri için rezervasyon yaptırın

Tur Munzur, Eğin Dersim Harput - Anadolunun Kalbi

Tur Munzur, Anadolu’nun kalbine

Elazıg, Tunceli, Erzincan

21 - 26 / 05 / 2021     6gün 5gece

   KNLTur misafirlerine Özel ButikTur

Gün1: Istanbul – Elazığ – Keban – Arapgir – Kemaliye (170km) (ÖY AY) :     Günün erken saatlerinde, katılımcılar belirlenmiş noktalardan KanulaTur servis aracı ile alınıyor ve 06:35’deki TK2642 seferi ile Elazığ’a gitmek üzere İstanbul Havalimanı’na transferler sağlanıyor. Elazığ’a varışı 08:30’da.

Rehber ile buluşma ve geziaracı’na yerleşme. Elazığ şehir panoramik gezisi sonrası tarihi kent Harput’a geçilir. Selçuklu ve beylikler döneminin önemli merkezlerinden Harput’da özgün Harput evleri, Arap Baba türbesi gezililerek tekrar yola çıkılır.

Elazığ’dan ayrılıp Keban’a gidiliyor, yolda ünlü ÇırÇır Şelalerinde öğle yemek molası ve sonrasında Keban Baraj Gölü seyir terasından, Fırat nehri üzerinde yapılmış, bölgenin iklimini değiştiren muhteşem eseri fotograflayıp yola devam ediliyor. Osmanlı döneminde gelip geçenlere yemek veren bir vakıf niteliğindeki (700 yıllık Hıdır Abdal Sultan türbe ve dergahı) bir köy olup, Kültür Bakanlığı’nın gözetimindeki köy müzesi örneği ile en temiz köy seçilen Ocak köyü ziyareti ve sonrasında Vali Recep Yazıcıoğlu’nun yaptırdığı roman ve filmlere konu olmuş köprü’de mola verip, yol güzergahımızdaki Yeşilyurt köyü ziyareti ve Eğin(Kemaliye). Konaklama oteline giriş ve dinlenme, serbest zaman.

Kemaliye merkezindeki otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Kemaliye’de.

 

Gün2: Kemaliye (.) (K, ÖY, AY) :     Kahvaltı sonrasında, karakteristik yerleşim dokusu ve konut örnekleri ile bölgenin en iyi korunmuş köylerinden Apçağa ziyareti ve gezisi, Kırkgöz mesiresinde mola ve sonrasında yapımı 130 yıl süren ve 28 tünelden oluşan taş yolundan geçilerek Karanlık Kanyon'un içine doğru yolculuk’da, kendimizi yaban hayatın içinde hissedeceğimiz gezi sonrasında Fırat nehrinde Karanlık Kanyon tekne gezisi ve Kemaliye’ye dönüş ve zamanın elverdiği ölçüde, Kemaliye kent merkezi programı, Taşdibi, Orta Camii, Seytali Parkı, Lökhane, Mani yolu, Medrese ve değirmen güzergahından Kemaliye yürüyüşü. Özgün konut örnekleri, kilise binasından düzenleme ile kazanılmış Kent Tarihi Müzesi de ziyaret edileceklerdendir.

Bölge ve Kemaliye türkülerinden canlı örnekler eşliğinde akşam yemeği ve sonrasında konaklama Kemaliye’de.

 

Gün3 – Kemaliye – Kemah – Erzincan – Pülümür – Tunceli (290km) (K. ÖY AY) :     erken kahvaltı sonrasında, otelden çıkış yapılıyor ve Kemah istikametinde yol çıkılıyor. Yaklaşık bir buçuk saat sonra varılacak Kemah’da, Selçuklu hükümdarı Sultan Alpaslan’ın bölgenin fethi ile görevlendirdiği, 1071-1080 yılları arasında bölgeyi fethetmiş, Mengücük beyi Sultan Melik türbesi gezilir ve mumyası görüldükten sonra da yola devam. Erzincan’da araç ile yapılacak panoramik şehir turu vekısa bir kahve molası sonrasında yolumuz bu kez Tunceli’ye devam edecek. Durak noktamız Pülümür, önce Pülümür çayı kıyısında öğle yemeği alınıyor. Yemek sonrasında, Pülümür merkezde, aşık-şair Cemal Süreyya anıtı ziyaret edilir ve devamla, Pülümür çayı boyunca yolumuz üzerinde Ağlayan Kayalar, Kutuderesi(Tunceli plajı) görülür ve Tunceli’ye hoşgeldiniz.

Şehre varışta araç ile şehir turu sonrasında, Türkiye’nin en büyük cemevi, Tunceli cemevi ziyaret edilir, sonrasında Munzur çayı kıyısında bir çay bahçesinde nihayetlenecek bir yarım saatlik yaya şehir turu. Çay molası bitiminde de konaklama oteline gidilerek giriş işlemleri yapılır ve serbest zaman. Akşam yemeği otel dışında restaurantta.

Konaklama Tunceli’de.

 

Gün4 – Tunceli – Munzur Gözeleri - Munzur Vadisi Milli Parkı – Ovacık (70km) (K ÖY AY) :    Kahvaltı sonrasında otelden ayrılarak Ovacık’a doğru gidiliyor. Ovacık yolu üzerinde Aleviler için kutsal yerlerden olan, aynı zamanda mesire alanı olarak da bilinen 200-300 metrelik alanda buz gibi bir suyun çağıl çağıl yer yüzüne çıktığı, irili ufaklı şelaleri ile 40 göze, Munzur Gözelerinde durularak fotoğraf alma imkanı olacaktır. Munzur Çayı’nın kaynağını oluşturan bu gözeler, “Efsaneye göre ermiş bir çoban olan Munzur, elini öpmek isteyen ağadan kaçarken elindeki süt dökülür ve oralardan bu beyaz köpüklü sular akmaya başlar.” Girişindeki tezgahlardan nefis gözlemeler de yenebilecektir. Yine yol üzerinde bir başka göze kümesinde duruyoruz, Halbori Gözeleri.

Öğleden sonra Ovacık’a hoşgeldiniz, son yıllarda ekolojik tarımı, Türkiyenin tek Komunist Belediye Başkanı, boçsuz belediyesi ile ünlü Ovacık’da Belediye ziyareti ile yetkililerden bilgi alınır, sohbet edilir. Dersim2in doğası en güzel ilçesi Ovacık’da çevre ve sosyolojik geziler ile kooperatif satış noktasından ekolojik tarım ürünleri alışverişi sonrası Munzur deresi kenarındaki konaklama oteline gidilir ve serbest zaman.

Konaklama Ovacık’da

 

Gün5 – Ovacık – Hozat – Pertek – Harput – Elazığ (120km) (K. ÖY AY) :     Kahvaltı sonrası Ovacık’tan ayrılıyor ve 45km’lik muhteşem manzaralı dağ yoluyla Hozat’a gidiliyor. Hozat’tan geçilirken Hozat-Uzundalı Köyü mezarlığı, koç başlı mezar taşlı mezarlıklar ziyaret edilir, sonrasında istikamet Pertek. Fırat nehrinin sularından oluşmuş Keban baraj gölü kıyısındaki Pertek’de mola veriliyor ve1572 yılına tarihlenmiş, özenli bir taş işçiliği olan Sungurbey Cami görüldükten sonra da, Harput’a geçmek için feribot’a gidiliyor. Pertek’in en önemli tarihi eseri, Mengüçoğulları dönemine kadar tanımlanan Pertek kalesini de, faribotla yanından geçerken fotoğraflayabileceğiz. Yaklaşık yarım saatilik bir feribot yolculuğu sonrası Harput’a hoşgeldiniz.

MÖ 20. yüzyıldan kalıntıların da bulunduğu, kalesi, camileri, kilisesi, buzluk mağarasıyla Harput, Elazığ'da bulunan bir antik kenttir, bugün bölgenin önemli bir turizm merkezidir. Gün bitiminde, bölge mutfağının lezzetlerinin sunulduğu bir restaurant’da akşam yemeğimizi alıyor ve gece yarısına yakın bir saatte Elazığ havaalanı yolunu tutuyoruz..

 

Gün6 – Elazığ – İstanbul :     Elazığ havaalanı’ndan 01:25’deki THY2645 seferi ile yaklaşık iki saatlik bir uçuş ile İstanbul’a dönülüyor. Varışta, havaalanında bekleyecek KanulaTur servis aracı, misafirler en uygun lokasyonlara bırakılmak için hareket ediyor ve,

Tarih, kültür ve doğa ile iç içe bir gezi turunun ardından, yoğun tempolu bir programı geride bırakmış olmanın hazzı, tatlı yorgunluklar ve bir sonraki KanulaTur gezisine katılacak olabilmenin heyecanı ile tekrar buluşmak üzere ayrılıyoruz.

Bu geziye katılımınız sayesinde, el sanatlarımız yaşayacak; otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak; yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek; köylü pazarlarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı sağlayacak; herkes doğduğu yerde mutlu yaşayacaktır.

Yorum

Bize buradan tur görüşlerinizi ve yorumlarınızı gönderebilirsinizİki Kişilik Odada Kişi Başı

₺ 3275

Satın Al

Seyahat Bilgileri

  • Kalkış : Istanbul
  • Başlangıç: 21.05.2021
  • Bitiş: 26.05.2021
  • Herşey Dahil

Paylaşın

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Sizi Arayalım

+90 212 588 46 60

Popüler Turlar

Tur Munzur, Eğin Dersim Harput - Anadolunun Kalbi

Tur Munzur, Eğin Dersim Harput - Anadolunun Kalbi

NOTLAR Tur programında yer alan ana unsurlar sabit kalmak koşulu ile, ülke şartları, ulaşım ve önceden kestirilemeyen hususlar ned..

Görüntüle
Tur ISPARTAya  Gül Hasadı

Tur ISPARTAya Gül Hasadı

NOTLAR: ULAŞIM: uçak+karayolu iledir. Ulaşım Aracı: klimalı, dvd oynatıcılı, dokuzu yatar 13-16 koltuklu Mercedes Sp..

Görüntüle
Tur KARADENiZ(Doğu) Batum

Tur KARADENiZ(Doğu) Batum

ÖNEMLİ NOTLAR *Tur programında yer alan ana unsurlar sabit kalmak koşulu ile, ülke şartları, ulaşım ve önceden kestirilemeyen..

Görüntüle
Tur SaklıDeğerlere , Düğmeli Evler ve Frigya yolu

Tur SaklıDeğerlere , Düğmeli Evler ve Frigya yolu

ÖNEMLİ NOTLAR *Tur aracı, KanulaTur Özel Aracı, 13 yolcu kapasiteli VW-Crafter Minibüstür. Covid-19 Pandemi nedeni ile 8..

Görüntüle
Tur VANa

Tur VANa

ÖNEMLİ NOTLAR *Tur programında yer alan ana unsurlar sabit kalmak koşulu ile, ülke şartları, ulaşım ve önceden kestirilemeyen..

Görüntüle
Whatsapp Hemen Ara

30% OFF

Yurtdışı Turları

En Yakın Tur ve Fiyat için

İncele

42% OFF

Yurtiçi Turları

En Yakın Tur ve Fiyat için

İncele

Copyrights © 2020 Kanula Turizm. All Rights Reserved