Tur SAFRANBOLU AMASRAya BizBize - Anadolu-Batı

Farklı paketlerle seyahat paketleri için rezervasyon yaptırın

Tur SAFRANBOLU AMASRAya BizBize

Tur SAFRANBOLU AMASRAya BizBize

Safranbolu  ve Amasra

Gezi Turu - BizBize

Üç Gün

25- 27 EYLÜL 2020

 

Kanula Turizm ile Muhteşem bir Tarih ve Kültür gezisi sizleri bekliyor… Geleneksel Türk Mimarisinin en nadide örneklerini görebileceğiniz, UNESCO Dünya mirası listesindeki Safranbolu'nun geleneksel mimarisi, doğal güzellikler, etnogrofik kültürü ve unutulmaz lezzetler ile dolu, huzurlu ve keyifli bir hafta sonu gezisi sizleri bekliyor.

 

Batı Karadeniz Bölgesinde Karabük iline bağlı olan Safranbolu; birbirinden güzel ahşap evleri ve çevresindeki cami, han, hamam, çeşme, türbe, lonca çarşıları gibi tarihi eserleri, günümüze değin “kent ölçeğinde korunmasıyla” ünlenmiş tarihi bir ilçedir. 

Anadolu’nun kuzey batı kesiminde, Antik Devirde tarihçi Homeros’un İlyada destanında Paplagonya olarak geçmektedir. Yörede sırası ile Hititler, Frigler, dolaylı yoldan Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar (Pondlar), Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar egemenlik kurmuşlardır.

Kültür Bakanlığı tarafından 1976 yılında “Kentsel Sit” olarak koruma altına alınan Safranbolu; 1994 yılında UNESCO tarafından istisnai ve evrensel kültürel varlıkları bakımından DÜNYA MİRAS LİSTESİNE alınmıştır. Koruma altına alındaki eser sayısı yaklaşık 1500’ dür. 90’lı yılların başından bu yana küçük ve orta ölçekli turistik tesislerin oluşumu ile turizm ilçe ekonomisindeki yerini hissettirmeye başlamış, terk edilen konaklar, otel, lokanta gibi işlevlerle yaşama dönüştürülmüş, bozulan arnavut kaldırımları yeniden yapılmış, anıtsal eserler restore edilmeye başlanmış, kaybolmak üzere olan el sanatları turistik amaçla yeniden canlılık kazanmıştır.

 

Tur Programı:

1GÜN (AY) : Öğleden sonra, 15:00’de Zincirlikuyu ve 16:00’da Kadıköy-Koşuyolu’nda bildirilecek buluşma noktalarından hareket ediyiliyor. İstikametimiz Safranbolu, yaklaşık 400 km. Sakarya ve Düzce sonrasında akşam saatlerinde Bolu-Highway avm’de yemek molası veriyoruz. Bolu ve Mengen mutfağından yemeklerin yer aldığı avm aslında aynı zamanda bir lezzet durağı. Sonrasında Bolu - Gerede istikametinde hareketle yaklaşık 150 km ötedeki müze kent Safranbolu’ya akşam geç saatlerde varıyor ve otele giriş işlemleri sonrasında dinlenme ve serbest zaman.

Konaklama, Safranbolu konak otelimizde.

 

2GÜN (K, AY) : Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından bu güzel şehri gezmeye ve keşfetmeye başlıyoruz. Rehberimiz ile buluşup aracımıza geçerek Safranbolu’ya 11 km uzaklıktaki “Müze Köy”e gidiyoruz. Kültür Bakanlığı tarafından 1997 yılında gerçek bir Türk-Türkmen Köyü oluşu ve tarihi yapılarının görkemi nedeniyle koruma altına alınmış, Safranbolu’nun küçük bir maketi olup 93 tescilli eser bulunan “Yörük Köy” gidiyoruz.

Yörük köyü ile ilgili yazılı efsanelerde, Yörüklerin 14. 15.yüzyıllarda göçer durumda oldukları kendilerine özgü vergi düzeni ile ayrı bir kariye teşkil edecek şekilde bir kadıya bağlanıp zaman içerisinde yerleştirildikleri ve bu kazanın merkezi olarak bugünkü Yörük köyünün tespit edildiği ve uzun sürede yüzyıllar boyunca konumlarını devam ettirdikleri anlaşılmaktadır.    19.yy ikinci yarısında özellikle ll. Abdülhamit döneminde, Yıldız Sarayının muhafız biriminde Karakeçili aşireti bireylerinin yer aldığı, hatta sarayın dış binaları ve bahçeleri Arnavut ve Boşnak kökenli muhafızların korumasına bırakılmışken, Hünkarın yattığı binanın gece ve iç güvenliğinin Karakeçili aşiretinden gelme elemanlara emanet edildiği  bilinmektedir. Bu askerlik hizmetleri dolayısıyla bir dönem Yeniçeriler yoluyla Bektaşilik dünya görüşünün Yörük Köyü’nde bazı aileleri etkilediği ve yaygınlaştığı bilinmektedir.

Safranbolu’nun aksine arsa ve engebeli arazi sorunu olmayan Yörük’lüler evlerini nerede ise bitişik nizamda inşa etmişlerdir. Anadolu köylerinde genellikle görülen ev kümelenmesi yerine ana cadde boyunca yapılanmışlardır. Evlerin tümünün kendilerine ait bahçeleri vardır. Yörük’ün kent boyutlu evlerinde kırsal bir yaşama sanatı hakimdir. Osmanlı dönemi klasik üslubun ev mimarisindeki en güzel örnekleri ile dolu, bilinen köy evi tarzının dışında bir yerleşme, adeta tümü birer konak niteliğindedir.”     Köyden yetişmiş, İstanbul’da ve Ankara’da oturan aydın kişilerin kurdukları, “Yörük Köyü Kültür Mirasını Koruma, Tanıtma ve Dayanışma Vakfı “, bu girişimlerin öncüsü olarak bağış yolu  ile köyün en görkemli yapısı Muratoğlu Konağı’nı restore ettirmişlerdir. Köyün gezilen Çamaşırhanesi ve Sipahioğlu Konağı Safranbolu turizmine önemli bir hareket ve çeşitlilik getirmektedir. Varışımız ile birlikte yürüyüş yapacak, köyün ortak yaşamını yansıtan, bir çok detayın yer aldığı  çamaşırhane ve ardından ardından Sipahioğlu Konağı’nın harem ve selamlık bölümlerini gezebiliyoruz. Burada geçirilecek zaman içerisinde de yöresel ürünler alabilirsiniz

Öğle saatlerine doğru da, bu kez bölgenin doğal güzelliklerinden biri olan, birbirine bağlı üç kattan oluşan Bulak Mağarası’na ulaşıyoruz. Bugünkü halini 3 milyon yıl önce almış olduğu söylenen Bulak mağarası, Safranbolu merkezine yaklaşık 8 km mesafede Bulak köyü sınırları içerisinde yer alır. Uzunluğu 6 km'ye varan mağaranın yalnızca ilk 400 metresi ziyarete açık olup ülkemizin 4. büyük mağarası niteliği taşıyan bünyesindeki dikitler, sarkıtlar, travertenler, göletler ve yer altı su kaynağı ile bir tabiat harikasıdır. Ziyaretçiler, girişin ardından dar bir bölümden geçerek ulaştıkları ana galeriye girdiklerinde mağaraya özgü muhteşem görüntü ile karşı karşıya kalırlar. Mağaranın içerisinde ilerledikçe de bu güzel görüntü etkisini arttırarak devam eder Mağaranın ilerleyen bölümlerinde mağara içerisinde yer alan su kaynağı, yer yer 10-15 m'lik yükseklikten düşerek şelale oluşturduktan sonra sifon yaparak yer altında kaybolmaktadır. Daha sonra bu su, birinci giriş ağzının bulunduğu noktada tekrar yüzeye çıkarak, Mencilis kaynağı çıkış ağzını oluşturmaktadır.

Öğleden sonra Safranbolu’ya dönüyor ve şehir merkezinde yemek molası veriyoruz. Arzu edenler, Çevikköprü’de kuyu kebabı veya Nil Yöre mutfağı veya Çoban Döner’de yöresel lezzetleri tadabilirler. Yemek sonrasında şehri golf arabaları ile geziyoruz. Yaklaşık bir buçuk saatlik turumuzda şehrin büyük bir bölümünü geziyor ve bilgileniyoruz. Hükümet Konağı, Saat Kulesi, Hıdırlık Tepesi, Semerciler, Yemeniciler, Manifaturacılar, Demirciler, Bakırcılar Arastalarını, Cinci Hanı ve Hamamı’nı, İzzet Mehmet Paşa Camii’ni, Akçasu Kanyonu’nu, Köprülü Mehmet Paşa Camii’ni ve avlusundaki Güneş Saati ’ni geziyor ve görüyoruz.

Sonrasında, bir başka güzellik “tokatlı kanyonu” göreceğiz. Bir benzeri, Amerika’da Grand kanyondaki cam teras olan Tokatlı Kanyonu üzerinde yerden 80 metre yükseklikte ve 11 metre genişliğindeki Kristal Teras’a (Cam Seyir Terası) gidiyoruz. 75 ton ağırlığı taşıyabilen, her biri 750 kilogram taşıyabilecek kapasiteye sahip gözenekler, 3 santimetre kalınlığında 3 parça camdan oluşmaktadır. Buradan “Tokatlı Kanyonu” ve İncekaya Su Kemerini panoramik fotoğraflama imkânı buluyoruz. Aynı zamanda da eşsiz Tokatlı Kanyonu manzarasında bir yudum çay içmek için de kafeteryasında davet ediyoruz. Akşamüstü otelimize dönüyor ve yemek saatine kadar serbest zaman.

Akşam yemeği ve konaklama, Safranbolu’da otelimizde.

 

3GÜN (K, ÖY): Sabah otelde alacağımız rahat bir kahvaltının ardından artık Safranbolu’dan ayrılma zamanı. Yola koyuluyor ve Bartın üzerinden Amasra' ya doğru yol alıyoruz. Amazonlar tarafından kurulmuş olan, adını bir Pers prensesi Amastris’den alan Karadeniz’in eşsiz güzelliklerine sahip Fatih Sultan Mehmet’in Lâlasına “Çeşm-i Cihan buramı ola ?” (Dünya’nın Gözü) diye sorduğu Amasra’ya ulaşıyoruz. İhtişamını halen koruyan surlarla çevrili kent sokaklarında gezerken; küçük bir adayı ana karaya bağlayan Kemere Köprüsü, Fatih Kilise Camii, Şapel, Sormagir Kapısı, Zindanlar, Ceneviz Kabartmaları ve Çekiciler Çarşısı başlıca göreceğimiz yerler olacaktır. Gezilerimizin ardından Amasra’nın ünlü balık restoranlarında doyuncaya kadar, deniz balığı ve Amasra salatasından oluşan öğle yemeği sonrası kentten ayrılarak dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Bartın - Çaycuma üzerinden bastonlarıyla ünlü Devrek’te bir baston atölyesine uğradıktan sonra aşçılarıyla meşhur Mengen, yine mola yerimiz Bolu-Highway AVM ve Adapazarı üzerinden İstanbul’a dönüyoruz.

 

Ve bir sonraki KanulaTur organizasyonunda görüşmek üzere aldığımız noktalara bırakarak ve üzülerek sizlerle vedalaşıyoruz. Hoşçakalın.

 

Bu geziye katılımınız sayesinde, el sanatlarımız yaşayacak; otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak; yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek; köylü pazarlarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı sağlayacak; herkes doğduğu yerde mutlu yaşayacaktır.

Yorum

Bize buradan tur görüşlerinizi ve yorumlarınızı gönderebilirsinizİki Kişilik Odada Kişi Başı

₺ 1745

Rezervasyon

Seyahat Bilgileri

  • Kalkış : İstanbul
  • Başlangıç: 25.09.2020
  • Bitiş: 27.09.2020
  • Kahvaltı / Akşam Yemeği

Paylaşın

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Sizi Arayalım

+90 212 588 46 60

Popüler Turlar

Tur ISPARTAya  Gül Hasadı

Tur ISPARTAya Gül Hasadı

NOTLAR: ULAŞIM: uçak+karayolu iledir. Ulaşım Aracı: klimalı, dvd oynatıcılı, dokuzu yatar 13-16 koltuklu Mercedes Sp..

Görüntüle
Tur Kars, Erzurum I

Tur Kars, Erzurum I

NOTLAR Tur programında yer alan ana unsurlar sabit kalmak koşulu ile, ülke şartları, ulaşım ve önceden kestirilemeyen hususlar ned..

Görüntüle
Tur KARADENiZ(Doğu) Batum

Tur KARADENiZ(Doğu) Batum

ÖNEMLİ NOTLAR *Tur programında yer alan ana unsurlar sabit kalmak koşulu ile, ülke şartları, ulaşım ve önceden kestirilemeyen..

Görüntüle
Tur HATAYa  Efsanelere Gezi

Tur HATAYa Efsanelere Gezi

ÖNEMLİ NOTLAR *Tur programında yer alan ana unsurlar sabit kalmak koşulu ile, ülke şartları, ulaşım ve önceden kestirilemeyen..

Görüntüle
Tur Munzur, Eğin Dersim Harput - Anadolunun Kalbi

Tur Munzur, Eğin Dersim Harput - Anadolunun Kalbi

NOTLAR Tur programında yer alan ana unsurlar sabit kalmak koşulu ile, ülke şartları, ulaşım ve önceden kestirilemeyen hususlar ned..

Görüntüle
Whatsapp Hemen Ara

30% OFF

Yurtdışı Turları

En Yakın Tur ve Fiyat için

İncele

42% OFF

Yurtiçi Turları

En Yakın Tur ve Fiyat için

İncele

Copyrights © 2020 Kanula Turizm. All Rights Reserved